Unutma Beni Çiçeği 40 adet tohum
Unutma Beni Çiçeği 40 adet tohum
Unutma Beni Çiçeği 40 adet tohum
Unutma Beni Çiçeği 40 adet tohum

Unutma Beni Çiçeği 50 adet tohum

Fiyat : ₺20,00
Minimum alım adeti 1, Maksimum alım adeti 999999

ADET

Artır Azalt

 

Unutma Beni Çiçeği Tohumu

 

Yaprakları fare kulağı şekline benzetildiği için halk arasında fare kulağı ismiyle de bilinen unutmabeni çiçeği; sadece hoş görüntüsü ve özellikleriyle değil, yıllardır kulaktan kulağa uzanan hikayesiyle de ilgi çekiyor.

Latince adı Myosotis scorpioides olan bu çiçek, Borage ailesinin bir üyesidir. Unutmabeni, çok yıllık ve çiçekli bir bitkidir. Süs bitkisi olarak da kullanılan bu çiçek evlerde ve bahçelerde yetiştirilebilir. Unutmabeni çiçeği 20-30 cm’e kadar büyüyebilir. Yaprakları mavi, beyaz veya pembe renkte olabilir. Biraz önce yapraklarının fare kulağı şeklinde olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu çiçek büyüdükçe yaprakları yıldız şekline bürünür. Sert bir yapısı vardır.

Unutmabeni çiçeği nerede yetişir diye merak edenler varsa hemen açıklayalım. Adeta bir görsel şölen sunan bu çiçeğin ana vatanı Amerika ve Avrupa kıyılarıdır. Bununla birlikte bu bitki maddece zengin toprağın olduğu hemen her yerde, uygun koşullar oluştuğu takdirde kolaylıkla yetiştirilebilir. Unutmabeni çiçeği faydaları ile de dikkat çeken bir bitkidir. İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan bu çiçeğin çayı hazırlanıp içilebilir.

.

Unutmabeni Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

 

Unutma beni çiçeğinin farklı türleri bulunur. Bu türlerin tohumlarının ekim dönemleri birbirinden farklıdır.

Örneğin; M. scorpioides ve M. alpestris türlerinin tohumlarının ekimi için en ideal zaman ilkbahar aylarıdır. Bu türler yaz başı veya ortasında çiçeklenmeye başlar. Myosotis sylvatica türü ise baharlıktır. Bu nedenle tohumları yaz ortasında veya sonunda ekilmelidir.

Unutma beni çiçeğinin tohumları çimlenmek için güneş ışınlarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle ekimi diğer çiçeklerden biraz farklıdır. Diğer çiçeklerin tohumları toprağa gömülürken unutma beni çiçeğinin tohumları toprağa serpilir. Ardından tohuma bir miktar su verilir.

Isı ve ışık şartları uygunsa tohumlar en geç 15 gün içinde çimlenirler.

Unutmabeni çiçeğinin ömrü 2 yıldır.

 

Toprak ve Saksı Seçimi

Organik, besleyici ve maddece zengin olmak şartıyla hemen her toprakta yetişir.

Fakir topraklarda gelişim gösteremez.

Unutmabeni çiçeği saksı seçimi de çok önemlidir. Bu çiçeğin tohumları toprak yüzeyine serpilir. Ayrıca çiçeğin tohumları toprağa düşerek ertesi yıl kendiliğinden çoğalır. Dolayısıyla geniş bir saksı seçilmelidir.

Sulama

Unutma beni çiçeğinin toprağı hiçbir zaman kuru olmamalıdır.

Çiçeğin toprağının her zaman nemli olduğundan emin olmalısınız.

Aşırı sulama çiçeğin çürümesine neden olur.

 

 

Dolayısıyla sulama için en doğru yöntem toprağı ara ara kontrol ederek çiçeğin su ihtiyacını belirlemektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR