Haseki Küpesi Çiçeği 40 adet tohum
Haseki Küpesi Çiçeği 40 adet tohum
Haseki Küpesi Çiçeği 40 adet tohum
Haseki Küpesi Çiçeği 40 adet tohum
Haseki Küpesi Çiçeği 40 adet tohum

Haseki Küpesi Çiçeği

Fiyat : ₺20,00
Minimum alım adeti 1, Maksimum alım adeti 999999

ADET

Artır Azalt

Haseki Küpesi tohumu 25 adet

 

Çok yıllık bir bitki olan Haseki Küpesi bahardan yaz ortasına kadar yoğun çiçeklidir.

8 - 10 cm büyüklüğündeki canlı ve parlak renkte dev çiçekleri ile göz alıcıdır. 75 cm ve kimi zaman da daha uzun boya ulaşabilen Dev Haseki bitkisi bahçenizde tüm dikkatleri üzerlerine toplayacak, ayrıca temiz ve canlı renkteki çiçekleri ile evdeki vazolarınızı da boş bırakmayacaklardır.

 

Tohumları baş, boğaz ve mide ağrılarında kullanılırken, cilde kaşıntıya iyi geldiği, kalbe yararlı olduğu, böbrek faaliyetlerini düzenlediği, parfüm ve ilaç yapımında kullanıldığı bilinen mucize bir bitkidir.

 

 

Tohum ekimi

 

Haseki küpeleri yılın büyük bir kısmı ekilebilir. Bahar başı dönemi, yaz başı dönemi ve sonbahar ortası dönemi olmak üzere yılın 3 çeyreğinde tohum ekimi yapılabilir.

 

Haseki Küpesi Nasıl çimlendirilir ?

 

Bahar ve yaz dönemi ekimleri: Şubat – Mayıs aylarında iyi elenmiş nemli çimlendirme torfu yüzeyine tohumları ekin. Üzerlerine elenmiş torftan 1-2 mm. kalınlığında serip, dikkatlice toprağı bozmadan sulayın. Toprağın nemini koruması için plastik bir poşete saksıyı sarabilir ya da üzerine cam kapak kapatabilirsiniz. Saksıdaki toprak yüzeyinin gün ışığı görmesini engellemeyin. Evet öğlenin yakıcı güneşini görmesin ama tohumların çimlenmesi için aydınlık ve gün ışığı gören bir yerde tutulması gerektiğini hatırlayın.

Haseki küpeleri ideal şartlarda yaklaşık 30 günde çimlendirilebilir. Ancak diğer durumlarda çimlenme +60 güne uzayabilir. Çimlenme 15-20 derecede nemli toprakta gerçekleşeceğinden bu süre zarfında toprağın nemini muhafaza etmeye özen gösterin. Unutmayın tohumlar er yada geç çimlenecektir. Sabırlı olun.

Çimlenme gerçekleşince örtüyü açın ve yavaş yavaş hava almasını sağlayın genç filizlerin. Ne zaman elle alınabilir boya geldiler ve 4 çift yaprak oluşturdular, dikkatlice köklerini bozmadan tek tek geniş saksılara (9cm çap yeterlidir) şaşırtın (dikin). Bu evrede paketin üzerinde yazanın 2-3 katı sulandırarak sıvı gübre vermek doğrudur. Son don tehlikesinin geçmesini bekleyin ve fidelediğiniz bitkileri kalıcı yerlerine dikmek için dış mekana taşıyın.

 

Bakımı ve diğer bilgiler

 

Bakımı zahmetsizdir. Gübreleme kış sonunda bahara girmeden önce yapılır. Toprağı derinlemesine çapalamadan gübreyi hafifçe toprağa kök diplerine karıştırın. Geçen çiçeklerini kesmeniz çiçeklenmeyi artırır.

 

Nerede yetiştirilir ?

Saksı ve çiçek yataklarına ekilebilir. Saksı seçiminde kesinlikle derin saksılar seçin.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR