3 Karışım Çim Tohumu - 3M Ekonomik
3 Karışım Çim Tohumu - 3M Ekonomik

Çim Tohumu

Fiyat : ₺75,00  + KDV
KDV Dahil : ₺88,50

3M Ekonomik Çim Tohumu Karışımı (1 kg)

 

Karışımdaki Tür ve Karışım Oranları

 

  %45 Festuca arundinacea

  %40 Lolium perenne

  %15 Festuca rubra rubra

 

3M Ekonomik Çim Tohumu Özellikleri

 

Türkiye'nin tüm bölgelerinde ekimi yapılabilir. Basılmaya dayanıklıdır. Kurağa ve soğuğa dayanıklıdır. Toprak seçiciliği yoktur. Kalın yapılı ve sık çim oluşturur. Çim tohumu makineli ekimde metre kareye 25-30 gram el ile serpmede 50-75 gram atılır.

 

Çim Tohumu Ekimi

 

Çim tohumu ekilecek alan 10-20 cm derinlik aralığın da alt üst (çapalama) edilerek havalandırılmalıdır. Alan tırmıkla tefsiye edilerek düzeltilir ve alanda bulunan taş ve yabancı otlar temizlenir. Toprak silindir veya düz bir materyal ile bastırılır ve alana çim tohumları serpilir. Tohumların üzeri maksimum 0,5 cm kalınlığında kapak toprağı olarak tabir edilen steril elenmiş toprak ile örtülür. Alanı tekrar silindir veya düz materyal ile sıkıştırma yapılır. Bunu amacı tohumu iki tabaka arasında sıkıştırmaktır. Yağmurlama olarak sulama yapılır.

 

Çim Bakımı

 

Çim ekimi yapıldıktan sonra çim kök oluşturana kadar sabah erken saatlerde akşam güneş batımında sulanmalıdır. Bu işlem 25-35 gün aralığında sürmektedir daha sonraki zamanlarda çim tohumlarının özelliğine göre gereken sıklıkta sulama yapılır. Gübreleme toprak yapısına göre değişmektedir. Gereken gübrelemeyi çimin büyümesine ve rengine bakarak yapılması gerekmektedir.