Toz Kükürt Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Kükürt Bitkiler İçin Ne İşe Yarar

Kükürt (S) toprakta organik ve inorganik formda bulunan bir elementtir. Çoğu toprakların S rezervinin büyük bir bölümünü organik kükürt oluşturmaktadır. Kükürt bitki proteinlerini oluşturan amino asitlerin ana bileşenidir. Ayrıca, fotosentezde önemli bir rol oynamakta olup, protein sentezi, enzimlerin aktivasyonu, bazı vitaminlerin üretimi, yağların sentezi, metabolizma aktivasyonunda klorofil, nişasta oluşumu ve şeker dolaşımında gereklidir.

Kükürt tüm canlı organizmalarda olduğu gibi bitkiler içinde temel bir besin elementidir. Kükürdün bitkiler için mutlak gerekli bir besin elementi olduğu 1800’lü yıllardan beri bilinmesine karşın, toprak verimliliği açısından gereken önem verilememiştir.

Toz Kükürt Ne İşe Yarar 

Diğer taraftan kükürt toprakların pH değerinin düşürülmesinde de önemli bir unsurdur. Ne var ki, toprağın pH değeri toprak verimliliğinin yanı sıra, birim alandan yüksek ve kaliteli ürün elde etmek için oldukça önemlidir. Bitkilerin kılcal kök bölgesindeki toprak pH değerinin bitkilerin iyi geliştiği değerde olması şarttır.

Turkan Kükürt bitkilerin kükürt ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamak amacıyla kullanılır. Kükürt, bitkilerin kök bölgesinden besin maddelerini daha rahat almasını sağlar. Meyvelerin kalitesini artırır ve muhafazada direnç kazandırır. Toprak yapısını iyileştirerek fazla gübre kullanımını önler. Taban ve üst gübrelemede kullanılan diğer tüm gübrelerden yararlanmayı artırarak tasarruf sağlar. Organik tarımda kullanım sertifikasına sahip Turkan Kükürt, uygulama işlemi sonbahar veya ilkbahar başlangıcında yapılmalıdır ve mutlaka toprağa karıştırılmalıdır.

Toz Kükürt Nasıl Kullanılır

Turkan Kükürt Uygulaması dekara 50-75 kg ağaç çevresine ise 300-400 gr uygulanabilir.

İçeriğinde Toplam Kükürt Trioksit (SO3) %245, Toplam KÜKÜRT (S) olarak %98 oranında bulunmaktadır.

Gübretaş Turkan Kükürt Fiyat ve Ödeme Seçenekleri İçin Tıklayınız!   

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR