MAP Gübresi Ne İşe Yarar Ne Zaman Kullanılır?

MAP

12-61-0 

İçeriğindeki yüksek fosfor bulunmaktadır. 

MAP gübresi, bir kompoze gübre çeşidi olup  monoamonyum fosfat olarakta bilinmektedir. Bünyesinde azot (N) ve fosfor (P) içeren Map, fosfatlı gübreler içinde, içeriği en yüksek fosfor oranını barındıran gübredir. 

İçeriğinde %12 azot ve %61 fosfor bulunduran Map gübresi, 12-61-0 formunda bulunur. 

İçeriğindeki fosfor bitkilerin tercih ettikleri “dihidrojen fosfat” formunda olduğundan, bitki tarafından kolaylıkla alınabilmektedir. 

Amonyak ve fosforik asidin reaksiyonuyla elde edilen MAP gübresi, granül bir gübre olup suda tamamen eriyebilir.

 

Map Gübresinin Faydaları Nelerdir? 

Bitkilerin en önemli besin alma organları kökleridir. Bitkilerin ilk gelişim dönemlerinde uygulanan map gübresi, bitkinin kök gelişimini hızlandırır ve güçlü bir kök sisteminin oluşmasını sağlar. Bu sebeple map gübresi büyüme sezonun başında kullanılmalıdır. 

Buna ilave olarak map gübresi; 

Homojen çiçeklenmeyi sağlar 

Hastalık, kuraklık ve soğuğa karşı bitkinin dayanımı arttırır. 

Çiçeklenmeyi teşvik eder 

Dane ve meyve tutumunu arttırır. 

Meyve oluşumunu ve verimini arttırır. 

Hasatta erkencilik sağlar.    

 

Map Gübresi Nerelerde Hangi Bitkilere Kullanılır? 

Toprak analizi sonuçlarına göre gübre kullanılması gerektiğini belirtmek isteriz. 

Oldukça geniş bir ürün yelpazesine kullanılır bunlardan bazılar;

Buğday, arpa, mısır, yulaf, pamuk, ayçiçeği, çeltik, yer fıstığı, soya fasulyesi, yonca, soğan, sarımsak, meyve ağaçları, zeytin, sebze, narenciye, şeker pancarı, bostan, bağ, tütün, zeytin, fındık, çay, antep fıstığı, pamuk, susam, çiçek yetiştiriciliği gibi tarımsal faaliyetlerde kullanılabilmektedir. 

 

Map Gübresi Ne Zaman Atılır? 

Özellikle nötr ve yüksek ph’lı topraklarda tercih edilen Map gübresi tüm bitkilerde bitki gelişiminin ilk dönemlerinde ve meyve oluşum dönemlerinde güvenle uygulanabilir. 

Map gübresinin özellikle fosfor ihtiyacının yüksek olduğu çiçeklenme ve kök gelişimi dönemlerinde kullanılması tavsiye edilir. 

Map gübresi sebzelerde, tarla bitkilerinde, bostanda, ekim veya dikim öncesinde,  meyve ağaçlarında, zeytinde ve bağda şubat, mart aylarında kullanılabilir. 

 

Map Gübresi Nasıl Uygulanır? 

Suda eriyebilen diğer gübrelerle karıştırılması mümkün olan map gübresi, damla sulama ile köklere, yada püskürtülerek yapraktan uygulanabilir. Meyve ağaçlarında yağışlardan önce taç iz düşümüne granul şeklinde de uygulanabilir. 

Map gübresi damla veya yapraktan uygulanırken kalsiyum veya magnezyum gübreleri ile karıştırılmamasına dikkat etmek gerekir. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR