Fidanlarımın Köklerini Nasıl Geliştirebilirim ?

Bu soru yeni bahçe tesis etmiş pek çok üretici tarafından sorulmaktadır. Özellikle açık köklü fidanlarla yada tüplü fidan olup kökleri toprağa geçmiş fidanlarla yeni tesis edilmiş veya edilecek bahçelerde; fidanların söküm kaynaklı olarak köklerinde çeşitli hasarlar oluşmaktadır. Bu durum bitkinin gelişimesine, kök gövde dengesinin sağlanma sürecinin uzamasına neden olur. Dolayısıyla bitkinin gelişim performansında düşüşler olur. Hatta kök zayıflığı fidan kayıplarına dahi neden olmaktadır.

 

Kök sistemi üzerine etkili olan aslında bir çok besin elementi ve ürün bulunmaktadır. Fakat bunlar içerisinde bitkilerin biyokimyasal ve enerji metabolizmasında önemli rol oynayan fosfor gerçektende önemli bir kök geliştirici olarak önümüze gelmektedir. Hatta fosfor çeşitli kök hastalıklarına potasyumla beraber uygulandığında bitkilerin direncini arttırdığı çeşitli araştırmalarda rapor edilmiştir.

 

Fosfor bitki gelişim mekanizmasında bir çok noktada önemli bir makro elementtir. Fakat yazının konusu kök sistemi gelişimi olduğundan sadece kök bölgesine nasıl uygulanması gerektiği ve hangi ölçülerde kullanılacağı bir örnek üzerinden sunulacaktır.

 

Fosfor kök gelişimi üzerinde oldukça etkilidir ve saçak kök oranını arttırır. Bu sebeple yeni bahçe tesislerinde veya yeni tesis edilecek bahçelerde mutlaka önerilmektedir. 

 

Peki fosfor gübresini nasıl kullanabiliriz ? 

Fosforun toprakta hareketi düşük olup suda çözünmesi yavaştır. Bu nedenle toprağa karıştırılması ve kök bölgesine yakın verilmesi şarttır. Topraktaki pH yüksek olursa fosfor toprağa bağlanır ve bitki tarafından alımı zorlaşır bu sebeple toprak pH'sının en azından kök çevresinde düşürülmesi sağlanmalıdır.  

Bunun için Noir Kılcak Kök Uzmanı pH Regülatörünü İnceleyebilrisiniz

 

Uygulanacak fosfordan bu şekilde daha iyi yararlanabilirsiniz.

Fidanlarımı yeni diktim bir yıl oldu iki yıl oldu ama hala yeterince gelişmedi diyorsanız.

 

Şu basit örnekle nasıl uygulama yapacağınızı ve ne miktarda fosfor kullanacağınızı hesaplayabilirsiniz.

 

Örnek

 

Örneğin bahçenizdeki fidanlar iki yaşında ve kullanacağınız gübre Asistfert 10-40-10 NPK gübresidir. Bu gübrede hem azot hem fosfor hem de potasyum bulunmaktadır. Toz formda olup suda çok kolay erimektedir.

Asisitfert 10-40-10 NPK Gübresini İnceleyebilrisiniz

Örenekteki bahçede fidanlar iki yaşında olduğu belirtilmiş ve her yaş için 50 gr hesabıyla uygulama yapılması önerilmiş ise fidan başına 100 gr Asistfert 10-40-10 gübresinden fidanın kök bölgesine yakın, taç iz düşüm hizasından 20 cm toprak derinliğe kadar basit bir el çapası ile çukur açılarak uygulanır ve açılan çukur tekrar toprakla kapatılarak uygulama tamamlanmış olur. Böyle bir iş gücünüz yok ise direkt su ile damlama şeklinde uygulama yapabilirsiniz. Damlama sisteminden dönüme 1,5 kg veya 2 kg şeklinde gübre tankından uygulayabilirsinz. 

 

 

Yeni bahçe kuracaklar nasıl uygulamalılar?

Fidan çukuruna 50 gr şeklinde serperek uygulanır ve en az 3-4 cm bu gübrenin üzerine toprak atılmalıdır. Daha sonra fidan dikim işlemi tamamlanarak can suyu uygulanmalıdır. 

Bu şekilde bitkilerinizin kökleri daha hızlı gelişecek saçak kök oranı artacak gelişim ve büyüme daha iyi olacaktır. 

 

Zir. Yük. Müh. Haki Elik

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR