Çinko ve Bor Gübresinin Faydaları

 

Bitkisel üretimde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli etkenlerden birisi de topraklardaki mikro element noksanlığıdır. Pek çok üründe olduğu gibi meyve ağaçlarının beslenmesinde, mikro elementlerden olan çinko ve bor oldukça önemlidir.

Bor elementi karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesi, fenolik bileşiklerin, aminoasitlerin ve proteinlerin sentezinde rol alması nedeniyle, bitki gelişimi için zorunlu elementlerdendir. Yeteri kadar bor elementi alamayan meyve ağaçlarında çiçek tomurcuğu oluşumu, polen üretimi, polen tüpü gelişimi, optimum tozlanma ve yeterli meyve tutumu gelişimi sağlanamaz. Yeterli düzeyde meyve tutumu için bu sebeplerle bor anahtar bir rol oynamaktadır.

Diğer bir yandan çinko elementi ise enzim aktivitesinde oynadığı rol nedeniyle protein, karbonhidrat ve oksin metabolizmalarında çok önemli bir elementtir. Eksikliğinde meyve sayısında düşüş göze çarpar. Pek çok kez meyve iriliğinde de küçülmeler gözlenmiştir. Çinko eksikliğinde indol asetik asitin yeteri kadar oluşmaması nedeniyle büyüme ve gelişmede sorunlar ortaya çıkar.

Bu iki besin elementinin bitki besleme programlarına alınmasıyla kalite ve verimlilikte olumlu sonuçlar alındığı birçok araştırma raporuylada ortaya konmuştur.

Buraya Tıklayarak Çinko Bor Gübresini İnceleyebilrisiniz

 

Sağlıklı ve üst düzey bir üretim için profesyonel tarım teknikleri doğrultusunda çalışmak zorunludur.

 

Bizi İnatgramdan Takip Et

 

              

 

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR