AŞI VE BUDAMA MACUNU NE İŞE YARAR NEREDE KULLANILIR

 

Aşı Uygulamalarında Kullanımı

 

Bitkilerin çoğaltılması için çok eski tarihlerden beri kullanılan aşılama tekniği ile istediğimiz bitki çeşitlerini çoğaltma imkanı bulduk.

Aşı yaparken altlık olarak kullanılan bitkide ve aşıda da çeşitli yara yerleri oluşur. Eğer bu yara yerleri kapatılmazsa hem hastalık hem de zararlılara açık bir durum oluşur. Aşılar ayrıca yağmurdan hava koşullarından etkilenerek başarısız sonuçlar oluşmasına neden olur.

 

Budama Yaralarında Kullanımı

 

Budama ise hem şekil vermek hem de ağaç fizyolojik dengesini sağlamak, ürün sürekliliğini, kalite özelliklerini devam ettirmek için yapılan bir faaliyettir.

Budama yaparken testere, makas gibi kesici, yaralayıcı ekipmanlar kullanılır. Bitki üzerinde oluşan yara yerlerinin kapatılmaması yara yerlerinin geç kapanmasına ve hatta geriye doğru kurumalara neden olabilmektedir.

Bu olası sorunları çözebilmek için yara yerlerinin kapatılması düşünülmüş ve çok eskiden beri aşı ve budama macunları kullanılmaya başlanmıştır.

 

Restoratif Ağaç Tedavisinde Kullanımı

 

Macunlar sadece aşı ve budama ile açılan yara yerleri için kullanılmıyor. Aynı zamanda her hangi bir hastalık, zararlı veya mekanik bir darbe sonucu odun doku kayıplarının ilerlemesini engellemek için de kullanılır. Ağaçlarda restoratif tedavi amaçlı da kullanım oldukça yaygındır.

 

Aşı ve Budama Macunları Ne İşe Yarar

 

Aşı macunu bahsedildiği gibi iklimsel koşulların dıştan bir koruyucu tabakası olmayan bölgelere sürülerek çevresel olumsuz koşulların ve zararlı etmenlerin oluşturacağı zararın önüne geçmemizi sağlar. Bitkinin kendini tedavi edici özelliğine yardımcı olan ürünlerdir.

 

Faydaları

 

Eğer aşı ve budama sonrası kullanılmazlarsa yara yeri kapanması zor olacak çünkü çevresel koşullara, zararlı ve hastalıklara karşı bitkiyi koruyan örtü dokuları olmadığından yara yerleri geriye doğru aşırı sıcaktan, aşırı soğuktan kaynaklı kuruyacak. Yara yerleri enfeksiyon girişlerine açık kapı olacaklardır.Bu nedenle kullanılmasında büyük fayda sağlanacaktır.

 

Hangi Marka Hangi Macunu Kullanayım?

 

Hangi markayı kullanayım sorusu zaman zaman gelmektedir. Hangi marka kullanacağınızı bütçenize göre değerlendirebilirsiniz. Fakat bazı ürünlerde çeşitli katkılar oluyor bu maddelere dikkat ederek tercihte bulunabilirsiniz.  

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR