Antep Fıstığı Fidanlarının Sulanması

Antep fıstığı ağaçları kuraklığa dayanıklı olmasıyla bilinmektedirler. Bu özelliği ile fazlasıyla ilgi görüyor olsalarda sulamasız tarımın verim, büyüme ve gelişme üzerine oldukça etkili olduğu bilindiğinden sulama yapmak isteyen birçok üretici hangi dönemde ne miktarda ve hangi yöntemle sulama yapacağını sormaktadır. Buna dair bir fikir edinilmesi için bu yayım hazırlanmıştır.

Yazının içeriği ‘’Genç Antepfıstığı Ağaçlarında Farklı Sulama Yöntemlerinin Gelişim Parametrelerine Etkisi’’ adlı araştırmanın üreticiye sulama yöntemleri ve sulamanın bitki gelişimi üzerine etkilerinin özetini vermektir. Yapılan pek çok araştırma yeterince üreticiye ulaşmıyor. Bu yazı ile araştırmaların ulaştırılması da hedeflenmiştir. Umarız yeni bahçe tesis eden üreticilerimize fayda oluşturacaktır. Gelelim araştırmanın temel sorusuna...

Genç bir antep fıstığı bahçesi kaç gün arayla hangi yöntemle sulanmalı?

Bu soruya cevap verilmesi için kaynak bölümünde belirtilen araştırmacılar;

Gaziantep’in Nizip İlçesi Günaltı köyünde bir araştırma denemsi kurmuşlar. Denemede bahçede dikili olan anaçlar yabani antep fıstığı fidanları ve fidanları 10 gün arayla Haziran-Eylül ayları arasında DS (damlama sulama), KS ( karık sulama), YS ( yağmurlama sulama) şeklinde farklı parsellerde sulama uygulaması yapmışlar. Kıyaslamak için de bir parselde SP (sulanmayan parsel) sulama yapılmamış.  Ve bitkiler bu parsellerde şu şekilde incelenmiş; bitkinin boyu, gövde genişliği, yaprak sayısı, yaprak alan indeksi, dal sayısı yönünden kıyaslanmışlar.

Araştırmacılar çalışma yaptıkları alanı her bir sulama yöntemi için 200 metrekare olarak parsellemişler ve her sulama yöntemi için damla sulama ile 471 mm, yağmurlama sulama ile 591 mm, karık sulama ile 942 mm Haziran ve Eylül ayları boyunca 10 gün aralıklarla toplam su kullanarak sulama yapmışlar.  

Yaptıkları çalışmalarda aşağıdaki tabloda belirtilen sonuçları elde etmişlerdir.

Sulama Yöntemlerine Göre Bitki Gelişimi Tablosu

Sulama Yöntemi

Bitki Boyu (cm)

Gövde Çapı (mm)

Dal Sayısı (ad)

Yaprak Sayısı (ad)

*Yaprak Alan İndeksi

Damla Sulama

83

19

2,8

24

4,2

Yağmurlama Sulama

56

13

2,6

13

2,3

Karık Sulama

51

13

2,7

15

3,0

Sulanmayan Parsel

58

15

2,9

16

2,4

*Yaprak alan indeksi (YAİ); toprağın birim alanı (1 m2 ) üzerindeki yaprakların bir yüzünün toplam alanını (m2 ) ifade etmektedir.

Yapılan çalışmadan gördüğünüz gibi damla sulama karık sulamaya göre %50,  yağmurlama sulamaya göre ise  %21 oranında daha az sulama suyu kullanılmıştır.  Araştırma sonucunda damla sulama bitki gelişimi üzerinde daha çok etkili olmuş, suyun kullanımı yönünden damlama sulama yönteminin daha yararlı olduğu anlaşılmıştır.

Bu araştırmanın üreticilere faydalı olmasını umut ediyor araştırıcılara şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaynak

D,Cuma., ATILGAN,A., 2016 Genç Antepfıstığı Ağaçlarında Farklı Sulama Yöntemlerinin Gelişim Parametrelerine Etkisi. Harran Tarım ve Gıda Bilimleri Dergisi, 20(4): 313-321

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR